Początkiem każdego płomienia jest iskra, zatem pierwszym krokiem do otwarcia lokalu gastronomicznego jest pomysł. To on może przerodzić się we wspaniałą inwestycję, która przyniesie nam profity lub… zakończyć się na marzeniach. Podstawowym warunkiem wcielenia pomysłu w życie, jest przekształcenie go w sprecyzowany cel. Otwarcie gastronomii wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, dlatego nasze działania muszą być doskonale zaplanowane. Pierwsze kroki do zrealizowania inwestycji są zawsze indywidualną sprawą na którą wpływa wiele czynników np. obiekt czy zakres działalności. Próbując ogólnie określić kroki działania możemy zacząć od:
Biznes plan
Szacunkowe określenie zysków i kosztów to krok, bez którego trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie jakiejkolwiek inwestycji. Te pierwsze wylicza się znając orientacyjną ilość klientów (pomoże nam w tym rozeznanie wśród konkurencji w podobnej lokalizacji). Koszty przystosowania lokalu i koszty stałe wynikają z położenia punktu, metrażu, a także jego przeszłości – jeśli w danym miejscu poprzednio była prowadzona podobna działalność, koszty te będą mniejsze, niż w budynku o zupełnie innym charakterze.
Właściwy lokal
Wybór właściwego obiektu ma ogromne znaczenie dla sukcesu lokalu. Dlatego krok ten powinien być poprzedzony rzetelną analizą między innymi powierzchniową, funkcjonalną lub technologiczną. Na etapie projektowym, budowlanym czy przed podpisaniem umowy, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dokładnie ocenią realizowane działania odwołując się do Państwa oczekiwań.
Projekt technologiczny
Lokal gastronomiczny to funkcja, która musi spełniać szereg wymogów technicznych i formalnych. Niespełnienie tych wymogów kończy się np. odrzuceniem wniosku o uruchomienie inwestycji podczas pierwszej kontroli Sanepidu i innych służb. Jednym z podstawowych warunków dla otwarcia gastronomii, jest sporządzenie dokładnego projektu technologicznego, który daje odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące inwestycji.
wstecz